877/1019
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 91”. Foldeskammel med stel af matforkromet stål. Sæde udspændt med sandfarvet kanvas. Formgivet 1961. Udført ca. 1970 hos E. Kold Christensen, stemplet.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1972.
Sølv, keramik, design, 8. marts 2018
Vurdering
Hammerslag