1721/1685
Tre skibskompasser med kardansk ophæng, de to i trææske. Mrk. hhv. Silva og Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn. 20. årh. Diam. 9–13. (3)
Den ene æske mangler låg og bund. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag