1949/938
Dansk møbeldesign
Seks bogkasser af mahogni, hver med to flytbare hylder, heraf tre på sokkel. Udført og mærket med label hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 87/95. B. 87. D. 23. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag