12042/93
Engelsk maler efter Raymond Monvoisin
Ali Pasha with his favorite mistress Kira Vassliki. Ca. 1850. Sign. William Marcuse/Mareuse. Sortkridt og hvidt på papir. Lysmål 42×33. Indrammet 54,5×45,5.
Papiret gulnet. Foxingpletter. Ramme med patina, afskalninger, mangler og skrammer.
Kunst, antikviteter & design, 15. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud