2117/820
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Kugleformet kande af sterlingsølv med hamret overflade. Hank beviklet med flet. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1954. Dessin 154. Vægt 400 g. H. 14,5.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud