Júlíana Sveinsdóttir (f. Vestmannaeyjar 1889, d. København 1966)
Skrænter ved kysten, Vestmannaø, Island. Sign. Juliana Sveinsdottir 48 samt sign. på bagsiden. Olie på lærred. 68×89.
Udstillet: Islandsk udstilling, København og Århus, 1954.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021