2027/752
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Bordlampe af stentøj dekoreret med grøn harepelsglasur med mørkeblå elementer. Sign. E.St.N. Udført og mørket hos Saxbo, udført 1950–1968. H. 47,5.
Nogle enkelte minimale overfladeridser og mærker. Herudover ingen bemærkninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud