2049/736
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol med helstøbt drejestel af aluminium, profileret stamme samt firpasfod. Sæde, sider samt ryg betrukket med defekt grå uld. Model 3320. Formgivet 1958. Udført 1963 og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker. Uld og betræk defekt, kræver ompolstring. Stel med hvide kalkpletter og slitage.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud