2049/​736

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Hvilestol med helstøbt drejestel af aluminium, profileret stamme samt firpasfod. Sæde, sider samt ryg betrukket med defekt grå uld. Model 3320. Formgivet 1958. Udført 1963 og mærket hos Fritz Hansen.

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker. Uld og betræk defekt, kræver ompolstring. Stel med hvide kalkpletter og slitage.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

21 bud

(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK