902/​274

Ivan Demenievich Ligotsky (f. Rusland 18. årh., d. Moskva 1805, virksom fra begyndelsen af 1750'erne)

Et par landskaber forestillende et havneparti og et bjergparti. Sign. på bagsiden af lærredet hhv. “Ano 1767 Pinx. J: Ligozcky a St: P: B:” og “A. P. B. 1767 3/XXI J. Ligozcky Pinx”. Olie på lærred. Hver 48×111. (2).

“a St: P: B:” og “A. P. B.” er forkortelser for “i Skt. Petersborg”.

Ivan Demenievich Ligotsky var dekorationsmaler og kendt for talrige supraporter, mange loftsmalerier og enkelte portrætter. Han udførte udsmykningsopgaver for den kejserlige russiske familie på Peterhof og i Vinterpaladset, men også for adelen og det højere borgerskab i Skt. Petersborg og Moskva. I. D. Ligotskys kunstneriske uddannelse var typisk for russere på det tidspunkt. Det Russiske Kunstakademi i Skt. Petersborg blev grundlagt i 1757 og derfor ikke oprettet, da han begyndte sin kunstneriske karriere. Før akademiet og stadig i dets første år var det derfor almindeligt, at russere kom i lære hos europæiske kunstnere, primært italienere, som var virksomme i Rusland. Ved udsmykningsopgaver arbejdede europæerne og russerne oftest i grupper, bestående af lærere, elever og færdiguddannede, der oftest lavede kollektive kunstværker og sjældent individuelle. I. D. Ligotskys skoling kan forklare disse to supraporter med italienske fantasilandskaber, der i øvrigt var højeste mode i Rusland i 1700-tallets anden halvdel. At I. D. Ligotsky også er kendt under det europæiserede fornavn Johann og nogle gange stavede sit efternavn med latinske bogstaver og forskellig bogstavering viser, at han var engageret i både russiske og europæiske kredse. I dag er han mest kendt fra skriftlige kilder. Dette skyldes de kollektive kunstværker, hvormed det er vanskeligt at isolere I. D. Ligotsky’s arbejder. Samtidig er der under krige sket skader på slotte og palæer, hvormed mange af hans værker kan være gået tabt. Malerier med konkret tilknytning til hans navn derfor er sjældne. Udover disse to supraporter er der kendskab til to af hans værker: Et portræt dateret 1754 af oberst Ivan Ivanovich Glebev (Tretyakov Galleriet, Moskva) samt et posthumt portræt dateret 1769 forestillende grevinde Anna Petrovna Sheremetyeva (Statens Historiske Museum, Moskva).

Proveniens: Den norske familie Mathiesen, Eidsvold Verk og Linderud gård.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK