2450/131
Lille dansk renæssancekiste af egetræ, rigt udskåret front med ejernavn, 'Sielke Ohlens'. Bæregreb af jern. 17. årh. H. 39. L. 65. D. 35.
Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Vurdering