Belle Epoque smykkesæt bestående af halskæde af 18 kt. guld, platin og sølv prydet med cabochonslebet safir, to cabochonslebne månesten, fire cabochonslebne smaragder, tre facetslebne citriner, talrige oval facetslebne antagelig rhodolit granater og talrige enkelt- og rosenslebne diamanter og et par ørestikker af 18 kt. guld og sølv hver prydet med cabochonslebet månesten og smaragd og to oval facetslebne antagelig rhodolit granater og talrige rosenslebne diamanter. L. ca. 7,0 og 40,5 cm. Ca. 1890–1900. (3)
Original æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En pind på ørestik mangler men medfølger løst.
Smykker, 19. maj 2021