2045/203
Samling kinesiske tekstiler rigt broderet med blomster, nogle fra teaterdragter, samt dekorative ophæng. En indrammet. 20. årh.s. første halvdel. Varierende mål. (21)
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter, nogle rifter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag