911/​699

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel, 1960. Usign. Udført i samarbejde med Jorns søn, Ole. Olie på lærred. 65×54

Registreret i arkivet på Museum Jorn, Silkeborg, under S 134g. Proveniens: Asger Jorns anden hustru Matie Jorn; derefter til sønnen Ole Jorn. Proveniens: Dansk Privatsamling.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK