Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Tut Fog (f. 1907)
En vase, en figurgruppe samt et lille vægrelief af stentøj. Vase dekoreret med olivinglasur og Sommerfuglevinge glasur. Sign. Sonne, 48–84, stentøjsmassen indridset 304. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 24,7. Figurgruppe af delvis glaseret stentøj modelleret i form af to skarabæer. Sign. Sonne, B&G. H. 10,3. B. 11,5. L. 12. Firsidet vægrelief af delvis glaseret stentøj med motiv af to biller. Sign. monogram samt Tut Fog, 47/66. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. 16,5×16. D. maks. 2,5. Unika. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vægrelief med et lille afslag på nederste/inderste kant.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
12 bud