2115/​20

Bombéformet kommode af delvist forgyldt nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, plade af broget marmor. Rokokoform. Ca. 1900. H. 78. B. 69. D. 49.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Lidt finérskader.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

14 bud

10.000 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
9.000 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.