Olaf Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1896, d. 1969)
Et par sauceskåle af sterlingsølv med tilhørende sauceskeer, skafter og afstandsstykker af bakelit. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskoder på både sauceskåle samt skeer hhv. A9=1951 og G9=1957. Samlet vægt 1008 g. Sauceskåle: H. 10,5. Diam. 16. Sauceskeer: L. hhv. 16 og 17. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge skåle med overfladeridser på indersiden. Enkelte mørke overfladepletter. Ene sauceskål med indgravering på fodstykkets overside: “Lazarus 23–9-1951”. Ene sauceske (=1951) med en smule løstsiddende skaft. Ene sauceskål med en minimal bule på siden af selve skålen.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
14 bud