905/​233

Rundt kinesisk tripod røgelseskar af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med vismand i landskab, blomster- og bladslyng. Transition, 17. årh. H. 11 cm Diam. 26 cm. Gennembrudt låg af hardwood, lågknop af udskåret fedtsten i form af lingzhi svampe, samt tilpasset stand medfølger.

Provenance: Danish private collection.

Alders og brugsslitage. Tre tegn indridset på rand: Ku Guang Ge? Mindre brændingsfejl.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag