C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Havnen ved Bergen”. Utydeligt sign. C. F. S. 1871 og betegnet på blændrammen med titel og auktionsnummer 77. Olie på lærred monteret på lærred. 31×43.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, s. 180, nr. 77 - på listen over de malerier, som blev solgt på den første dødsboauktion - men som ikke optræder i hovedkataloget.
Proveniens: Kunstnerens første dødsboauktion, Kunstforeningen 24. marts 1879 nr. 77.
De angivne mål er “bladstørrelsen” på lærredet. Behov for overfladerensning og opstramning. Nålehuller samt minimal revne og enkelte afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
12 bud