2424/​64

Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske borgerrettighedsforkæmper Malcolm X (født Malcolm Little; 1925–1965) forud for dennes pressekonference i Washington D.C. den 26. marts 1964. Bagside med UPI agenturstempel og påstemplet dato for offentliggørelse (27. marts 1964). Lysmål 25×20. Rammemål 31×26.

Den 19. juni 1964 vedtog det amerikanske senat med stemmerne 73 for og 27 imod den nye borgerrettighedslov (Civil Rights Act of 1964), som forbød enhver form for forskelsbehandling på grundlag af race, køn og religion. Malcolm X's pressekonference den 26. marts, hvorfra nærværende fotografi stammer, fandt sted på denne baggrund. Præsident Lyndon B. Johnsons underskrift den 2. juli gjorde, i det mindste på papiret, den nye lov til virkelighed.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1964, som fremstår med to knækkede hjørner (nederst), 'fingre' samt fine overfladeridser. Desuden almindelige håndteringstegn.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1121871 2.200 DKK
1071440 2.100 DKK
283030 2.000 DKK

Levering i USA fra 450 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK