1908/666
Vico Magistretti (f. Milano 1920)
“Carimate”. Et sæt på seks stole af rødbejdset bøg, sæder betrukket med søgræs. Formgivet i 1959. Udført hos Cassina. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle pletter. Falmet.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud