Pavia Rosing
Hvalros tand rigt dekoreret med figurer og scene fra boplads. Sign. PR. L. 41 cm. (med kæbe).
Proveniens: Ifølge rekvirent, hjembragt af Paul Edvard Bartholin Sinding 1882–1964 fra en af hans Grønlandsture.
Slitage. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
12 bud