2043/666
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Mokkakande af sterlingsølv med hank og lågknop af ibenholt. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Vægt 486 g. H. 14,5.
Få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud