1438/556
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Abrahams offer”. Sign. Jais 18. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 51,5×42.
Proveniens: Kunstnerens familie.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme. Taperester på rammeglasset forside.
Moderne kunst og design, 16. september 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud