2044/669
Arno Malinowski (f. København 1899, d. 1976)
Cirkulært fad af stentøj opsat på cirkulært fodstykke, indvendigt modelleret med motiv i relief. Dekoreret med Solfataraglasur. Sign. monogram, 20290. Kgl. P. H. 4. Diam. 19,6.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag