2044/​669

Arno Malinowski (f. København 1899, d. 1976)

Cirkulært fad af stentøj opsat på cirkulært fodstykke, indvendigt modelleret med motiv i relief. Dekoreret med Solfataraglasur. Sign. monogram, 20290. Kgl. P. H. 4. Diam. 19,6.

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.

1.000 kr.