899/772
Deruta tazza af fajance, riflet, på lavt central-fodstykke, dekoreret i farver med kvindeprofil i rondel samt fire felter med keruber og bladornamentik. Ca. 1660. Diam. 23 cm.
Alders- og brugsslitage, afslag og glasurafslag på rand, fod afslået. Hårrevner og ridser.
Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020
Vurdering
Hammerslag