899/​772

Deruta tazza af fajance, riflet, på lavt central-fodstykke, dekoreret i farver med kvindeprofil i rondel samt fire felter med keruber og bladornamentik. Ca. 1660. Diam. 23 cm.

Alders- og brugsslitage, afslag og glasurafslag på rand, fod afslået. Hårrevner og ridser.

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag