2434/831
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre pers. sofa med seks ben af mahogni. Sæde, svungne sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. L. 198.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Midterste bagben er repareret efter brud. Uld med pletter, smuds og defekter. En knap mangler.
Vurdering