Arno Malinowski (f. København 1899, d. 1976)
Buste i form af balikvinde af patineret bronze og sølv. Hovedudsmykning med filigran, blomster, bær og kvaster samt øresmykker af poleret elfenben. Ej stemplet. Graveret En.P. MCMLXVI (=1966). Monteret på firesidet base af gråbroget sten. H. inkl. base 31,5.
Proveniens: Stifter af Esbjerg Fonden, Direktør I.C. Møller, siden nedarvet i familien. Udført på specialbestilling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020