Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tandlægelampe”. Sjælden lampe med ophæng og fatningshus af grålakeret stål, fire spejlende skærme af eloxeret aluminium, grønt dækglas med hvidlakerede felter. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 30.
Fremstillet 1960 til Tandlægehøjskolerne i København og Århus.
Litteratur: LP &Co-nyt nr. 228, s. 1835–1838.
“Tænd!”, s. 234–235.
Brugsslitage herunder ridser, mærker, let rust og afskalninger i forkromning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
22 bud