Et par kinesiske silke imperiale tempelbannere bestående af centralpanel i ruyi form og herfra seks tilspidsende udløbere, rigt broderede i farver og guld med fem-kloede drager og skyformationer. Toppaneler, med indlæg af pap, broderede med lotusblomst og ferskner. Qing 19. årh. L. 325 cm. (2)
Proveniens: Dansk privatsamling.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021