1709/6001
Bøffelmakse udskåret patineret træ, sort, rød og hvid pigmmenteret. Burkina Faso. 20. århundredes første halvdel. L. ca 59 cm.
Proveniens: Birte Jacobsen, tidligere Lau Sunde.
Etnografica, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag