905/​14

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Profilportræt af en ung mand iført mørkegrøn frakke, brun vest og høj krave. Dobbeltsign. Johan Lundbye Januar 1836 samt monogram 36. Olie på træ. 18×17. Uindrammet.

Johan Thomas Lundbye (1818–1848) malede portrættet i 1836 og forærede det til sin bror, Theodor Louis Lundbye (1816–1907); denne forærede det til sin søn Philip Julius Bornemann Lundbye (1849–1912); herefter er portrættet nedarvet i dennes familie til i dag.

I slutningen 1800-tallet, var Philip Julius Bornemann Lundbye ansat som godsforvalter i Östermyra Bruk i det centrale Finland. Omkring år 1890 købte han en anpart i det gods han forvaltede, men gik konkurs et par år senere. Familien blev nødsaget til at flytte fra stedet og slog sig i stedet ned i Helsinki. Lundbyes datter, Annette Elisabeth Lundbye, blev gift med den danske tidligere kaptajn, Erik Hansen Hermansen, som arbejdede i Finland. Philip Julius Bornemann Lundbye forærede maleriet til parret som en bryllupsgave.

I 1912 tog Philip Julius Bornemann Lundbye livet af sig og hans hustru flyttede tilbage til Danmark med nogle af børnene. Datteren, Annette Elisabeth Hermansen, blev i Finland med sin mand og maleriet forblev i hendes varetægt. Parret fik tre børn. De skænkede senere maleriet til deres ældste søn, Hans Hermansen (1905–1983), da han blev gift med den finske kvinde, Aino Inkeri Helenius. Maleriet gik herefter i arv til deres datter, som efterlod maleriet til en nær slægtning – den nuværende ejer.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK