Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par bergéres af mahogni med indlægninger samt “sko” af riopalisander. Sæde, sider og ryg udspændt med flet. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 4488. Formgivet 1931. Udført ca. 1960–70'erne hos Rud. Rasmussens snedkerier. (2)
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bd. 2, ill. og omtalt s. 86.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, ill. s. 214.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
11 bud