2027/​510

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Et par bergéres af mahogni med indlægninger samt “sko” af riopalisander. Sæde, sider og ryg udspændt med flet. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 4488. Formgivet 1931. Udført ca. 1960–70'erne hos Rud. Rasmussens snedkerier. (2)

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bd. 2, ill. og omtalt s. 86.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, ill. s. 214.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flet med defekter.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

11 bud

32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
28.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK