Johan Baptist Homann, m.fl. (f. Nürnberg 1663, d. 1724, tysk kobberstikker)
“Regni Daniae in quo sunt Ducatus Holsatia et Slesvicum Insulæ...”. Trykbetegnet Io. Baptista Homanno. Håndkoloreret kobberstik, monteret i sofabord af egetræ. Kort 18. årh. Lysmål 47×57. Bord 20. årh. H. 51. L. 72. B. 62.
Ridser og mærker. Trykfold. Enkelte fugtpletter samt mindre misfarvninger. Mindre revne nederst til venstre i papiret.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
19 bud