2050/757
Piero Fornasetti (f. 1913, d. Milano 1988)
Sæt på fire tallerkner af porcelæn, dekoreret med forskellige fuglemotiver i blå glasur. Udført og stemplet hos Caccia Fornasetti, Milano, Italien, 1955, og hhv. 1, 3, 4, 10. Diam. 26,2. (4)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Kanter med nogle mindre afslag.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag