2110/728
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af bejdset eg. Sider samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt skind. Model 2421. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud