2416/​45

Franz Xaver Bergmann (f. Østrig 1861, d. 1936)

Wienerbronze i form af beduin stående på tigerskind, koldbemalet. Omkr. 1900. H. 15 cm. L. 16 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK