2416/45
Franz Xaver Bergmann (f. Østrig 1861, d. 1936)
Wienerbronze i form af beduin stående på tigerskind, koldbemalet. Omkr. 1900. H. 15 cm. L. 16 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag