1407/44
Standur i kasse af mahogni, front med glaslåge flankeret af søjler, urhus udskåret med ugler, urskive af messing, timekrans af forsølvet messing med romer- og arabertal, urværk med sekund og dato. Sign. J. Olsen København. 20. årh.s første havldel. H. 196.
Revner i finéren. Finérskader. Enkelte ridser og mærker. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 10. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
21 bud