12139/75
John Cross (f. 1819, d. 1861)
John Ross: Narrative of a second voyage in search of a North-West Passage […]. London: Webster 1835. 8vo. 740 s. Illustreret med 24 plancher, heraf 9 håndkolorerede + 1 foldet og indsat geografisk kort. Indb. i halvbind af læder, bindet restaureret.
Sælger oplyser: Bogen er udgået fra Arktisk Institut. Bogen har brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag