12139/​75

John Cross (f. 1819, d. 1861)

John Ross: Narrative of a second voyage in search of a North-West Passage […]. London: Webster 1835. 8vo. 740 s. Illustreret med 24 plancher, heraf 9 håndkolorerede + 1 foldet og indsat geografisk kort. Indb. i halvbind af læder, bindet restaureret.

Sælger oplyser: Bogen er udgået fra Arktisk Institut. Bogen har brugsspor.

Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK