Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Vase samt skål af stentøj og porcelæn. Dekoreret med hhv. grøn glasur og okseblodsglasur. Sign. CHR-P og LM-P. Skål er unik. Vase udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 7,8. og 12,5. Skål: B. 10,6. D. 8,8. (2)
Nogle enkelte minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
18 bud