1607/510
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Grydeformet lænestol med ben af eg, sæde, sider og ryg betrukket med rødorange uld. Model AP 26. Udført hos AP Stolen.
Litteratur: Tidsskriftet “Møbler”, nr. 8 1953, s. 10.
Dansk Kunsthåndværk, nr. 2, februar 1954.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med overflade ridser og mærker. Porøst skum i sæde.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag