2131/​870

Dansk møbel design

Stol af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført og mærket hos DS Staal-stel. 1930'erne.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust på stel. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK