2044/19
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med en flotille af sejlskibe, i forgrunden en fiskerbåd. Sign. C. Frederik Sørensen 1875. Olie på lærred. 41×63,5.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud