2414/​609

Dansk møbeldesign

Lænestol af hvidlakeret træ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød velour. Udført 1960érne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Senere bemalet. Huller i nakke på polstring.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag