2039/871
Folke Pålsson (f. 18. juni 1917, d. 2002)
Gyngestol med tremmeryg og stel af hvidlakeret træ. Udført og mærket hos FDB.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Armlæn senere forstærket med skruer.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag