2039/​871

Folke Pålsson (f. 18. juni 1917, d. 2002)

Gyngestol med tremmeryg og stel af hvidlakeret træ. Udført og mærket hos FDB.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Armlæn senere forstærket med skruer.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK