Thomas Hunter junior
George III lygteur i kasse af sortmalet træ med beslag af bronze, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans, værk med klokkespil og datoviser. Sign. Thomas Hunter junior, London. 18. årh.s anden halvdel. H. 52. B. 37. D. 20.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle mangler.
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024