921/​394

Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)

“Mand”. Sign. i bunden Erik 1950. Egetræ. 136×22×15.

Litteratur: Henning Jørgensen: Værkfortegnelse i “Billedhuggeren Erik Thommesen. The sculptor”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik & Bornholms Kunstmuseum, 2001, nr. 126. Litteratur: Jens Olesen: “Cobra - My Passion”, Sao Paulo, 1999, gengivet side 379. Udstillet: “CoBrA - Mit liv. Jens Olesens Samling”, Museum Jorn, Silkeborg og Cobra Museum of Modern Art, Amstelveen, Holland, marts - august 2013, kat. nr. 141, gengivet side 111. Proveniens: Jens Olesens samling, København og Sao Paolo, Brasilien.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag