2424/57
Et par franske Napoleon III bordlamper af porcelæn og forgyldt bronze. Balusterformede stammer prydede i Sevres manér med blomster og putti i rondeller på turkis grund, skærme af matteret glas. 19. årh.s anden halvdel. Nu monterede til el. H. 53 cm. (2).
Vurdering
1040836 |