2124/146
Fransk urgarniture af sort alabast og imiteret marmor med monteringer af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre, hver med fire lysarme. Urværk stemplet Cie Medaille d'argent. 19. årh. Kaminur H. 38,5. Kandelabre H. 36,5. (3)
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Ridser og mærker. Enkelte lysarme er bøjet.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag