2425/567
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Cirkulært fad af lertøj dekoreret med gråblå glasur samt polykromt horndekoreret motiv i form af kvinde med blomsterkrans. Sign. Bjørn Wiinblad -48, Danmark. H. 3. Diam. 31.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag